Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuFinlandia może wystąpić o członkostwo NATO

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-10 13:21:33
finlandia, nato, wojsko, rosja

Kraj z 1300-kilometrową granicą z Rosją nie powinien wykluczać możliwości ubiegania się o członkostwo NATO w najbliższych czterech latach - stwierdził w marcu 2015 roku premier Finlandii Alexander Stubb.

"Nie uważam, by fińskie członkostwo w NATO nastąpiło w bliskiej przyszłości" - powiedział Stubb w Helsinkach w marcu 2015 roku na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem.

"Jest bardzo ważne, byśmy w trakcie kadencji przyszłego rządu nie wykluczali możliwości ubiegania się o członkostwo NATO. Po drugie, byłoby użyteczne otrzymanie raportu na temat zalet i wad ewentualnego członkostwa NATO" - dodał fiński premier.

Kadencja parlamentu Finlandii wynosi cztery lata, a najbliższe wybory odbędą się 19 kwietnia. Wejście do NATO stało się jednym z tematów kampanii wyborczej w następstwie wzrostu aktywności rosyjskich sił powietrznych i morskich w strefie nordyckiej oraz konfliktu na Ukrainie.

Jak zaznaczył Stubb, gdyby Finlandia któregoś dnia wystąpiła o członkostwo NATO, musiałoby to mieć społeczne poparcie.

Według opublikowanych w czwartek wyników sondażu, jaki przeprowadzono na zlecenie dziennika "Helsingin Sanomat", za wejściem do NATO opowiada się tylko 27 proc. Finów, a 57 proc. jest temu przeciwne. Jednocześnie 61 proc. ankietowanych uważa, że rosyjskie zagrożenie dla Finlandii wzrosło.

Stoltenberg powiedział, że z fińskim premierem rozmawiał o partnerskiej współpracy i konflikcie na Ukrainie.

Przez kilka powojennych dziesięcioleci utrzymanie fińskiej neutralności stanowiło jedną z podstawowych wytycznych radzieckiej, a potem rosyjskiej dyplomacji.

PAP