Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-10 13:16:42
finlandia, polska, inwestycje, firmy

Finlandia jest dla inwestorów zagranicznych bardzo atrakcyjnym rynkiem. Technologie na najwyższym poziomie, innowacje wprowadzane do każdej gałęzi gospodarki, świetnie wykształcona kadra przyciągają do tego kraju największe koncerny.

 

 

Rynek fiński upodobali sobie Japończycy i Amerykanie. Po wielkich inwestycjach Google w serwerownie w miasteczku Hamina, sięgających 800 mln euro, i przejęciu Nokii przez Microsoft, USA zajmą pierwsze miejsce na liście inwestorów zagranicznych w Finlandii. Na drugie miejsce spadli Szwedzi, zajmujący pozycję lidera przez 100 lat.


źródło: Bank Światowy

 

Finowie w Polsce

 

Przybywa fińskich inwestycji w Polsce. Według Bank of Finland, ich skumulowana wartość wyniosła na koniec 2013 r. ponad 1 mld 524 mln euro, czyli 1,29 proc. fińskich inwestycji zagranicznych. W 2004 r., kiedy Polska przystępowała do UE, inwestycje fińskie w Polsce wynosiły 436 mln euro.

Według wyliczeń Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Helsinkach z marca 2014 r., w Polsce działało ponad 150 fińskich firm. Ponad połowę zarejestrowano w województwach mazowieckim i pomorskim (odpowiednio 43 proc. i 16 proc.). Fińskich firm nie ma jedynie w województwie podlaskim. Największym zainteresowaniem wśród fińskich inwestorów cieszy się branża budowlana i energetyczna (po 18 firm) oraz metalowa (15 firm). Znaczącą rolę odgrywa również sektor celulozowo-papierniczy, w którym obecnych jest 11 fińskich inwestorów.

Działalność fińskich firm za granicą wspiera biuro handlowe Finpro, które ma oddziały w 44 krajach, w tym również w Warszawie. W Polsce działa również Fińska Izba Handlowa, która jest częścią Skandynawskiej Izby Handlowej (Scandinavian-Polish Chamber of Commerce). Na liście dużych inwestorów Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) pod koniec 2013 r. znalazło się 35 firm z Finlandii - o osiem więcej niż w roku 2011. Jak duże były to inwestycje, świadczy przykład działającego w branży opakowań koncern Huhtamäki, który posiada w Katowicach wielokrotnie rozbudowywaną fabrykę.

W Polsce działa również szereg spółek fińskich nieujętych na liście PAIiIZ, m.in. Eltel Network. To międzynarodowa firma z siedzibą w Finlandii, która buduje sieci telekomunikacyjne i energetyczne. Z kolei firma Ramirent, specjalizująca się w wynajmie maszyn budowlanych, posiada ponad 40 oddziałów w Polsce. Innym inwestorem jest fińsko-szwedzki koncern Stora Enso, który w maju 2013 r. otworzył w Ostrołęce zakład produkcyjny papieru opakowaniowego za 420 mln euro. W październiku 2013 r. uruchomiono nową linię produkcyjną koncernu papierniczego Metsä Tissue w Krapkowicach; wartość tej inwestycji wyniosła ok. 60 mln euro.

 

 

Inwestycje fińskie w Polsce ukierunkowane są głównie na produkcję na rynek polski, chociaż są również przykłady fińskich inwestycji, które stymulują eksport do tego kraju (np. firma Oras, produkująca armaturę hydrauliczną, czy FinnKarelia, specjalizująca się w produkcji odzieży).

Eksport do Finlandii wspomagają inwestycje w infrastrukturę, także handlową, obejmującą eksport polskich owoców (np. jabłka, mrożone truskawki), gdzie firmy fińskie zaczęły wyręczać firmy polskie. Duże inwestycje poczynił koncern Fortum, działający u nas od 2005 r. Jest on jednym z najważniejszych inwestorów zagranicznych w sektorze produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Należą do niego m.in. sieci ciepłownicze w Częstochowie, Płocku i Wrocławiu, elektrociepłownie w Zabrzu i Bytomiu. Fortum jest dobrze znany na rynku nowoczesnej energetyki. Ostatnio np. kupił udziały w fińskiej firmie Wello, zajmującej się rozwojem technologii pozyskiwania energii z morskich fal.

 

Polacy w Finlandii

 

Według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) wartość polskich inwestycji bezpośrednich w Finlandii na koniec 2012 r szacowana była na 147,9 mln euro. Najwięksi inwestorzy to krakowski Can-Pack – Kraków, który w 2010 roku postanowił wybudować za prawie 52 mln euro fabrykę puszek do napojów w Hämeenlinna (ok.100 km na północ od Helsinek). To największa polska inwestycja w Finlandii, której wartość wynosi 125 mln dol. Fabryka w Hämeenlinna, o docelowej zdolności produkcyjnej 1,8 mld puszek do napojów, zaczęła działać pod koniec marca 2012 r. Kolejny inwestor z Polski to Nitroerg – Bieruń, wchodzący w skład Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA. W 2013 roku firma kupiła 60 proc. udziałów w spółce Backflash International Trade w Helsinkach.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Okna PCV

Na początek Wybór okien do domu jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na estetykę i...
Polska - Toruń 2021-11-24 Dodał: Helan Paczek Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

DJ na wesele Toruń

DJ konferansjer na wesele – jak go wybrać? Każdy, kto organizuje wesele, ma na celu to, ...
Polska - Toruń 2021-11-23 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okna Toruń

Okna energooszczędne Podstwową korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędnoś...
Polska - Toruń 2021-11-23 Dodał: Jolanta Borkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert