Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSystem świadczeń społecznych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Łukasz Chrzanowski | 2015-12-25 17:10:36
finlandia, finland

Zabezpieczenie socjalne – zasiłek dla bezrobotnych

Zabezpieczenie socjalne – zasiłek dla bezrobotnych

Zakres ubezpieczenia społecznego, w tym również prawo do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych, jest w przypadku pracowników pochodzących z obszaru Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego uzależniona od długości trwania zatrudnienia w Finlandii.

  • Zatrudnienie trwajace poniżej 4 miesięcy: pracownik nie jest objety systemem fińskich świadczeń społecznych, jeśli natomiast pracodawca zarejestruje pracownika w systemie i odprowadza za niego składki pracownik jest uprawniony do korzystania z usług publicznej służby zdrowia oraz do otrzymywania zasiłku na dziecko
  • Zatrudnienie trwające od czterech miesięcy do dwóch lat: pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego i refundacji kosztów leczenia oraz dodatku pielęgnacyjnego na dziecko lub dodatku wychowawczego. Przepracowany okres wlicza się na poczet przyszłej emerytury. Pracownik jest także objęty zabezpieczeniem socjalnym dla bezrobotnych.
  • Zatrudnienie na czas nieokreślony lub tymczasowy stosunek pracy trwający co najmniej dwa lata: uznaje się, ze pracownik na stale mieszka w Finlandii i oprócz powyższych zabezpieczeń socjalnych przysługują mu także inne przywileje, jak np. zasiłek na chore dziecko, dodatek inwalidzki i macierzyński oraz dodatek mieszkaniowy.

Pracownik delegowany do pracy w Finlandii podlega systemowi zabezpieczeń społecznych obowiązującemu w kraju pochodzenia. W tym przypadku pracownik musi posiadań ważny certfikat E 101 lub inny dokument delegowania. Oznacza to, że w tym przypadku nie ma obowiazku odprowadzania w Finlandii składek społecznych.

W przypadku przedsiębiorstwa zagranicznego, które ustanowiło przedstawicielstwo w Finlandii zawsze istnieje obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenia społeczne employer's social security contribution.

Więcej informacji na stronach internetowych ministerstwa pracy: http://www.mol.fi/ > In English > Working in Finland > Foreigners working in Finland. Sprawy związane z zabezpieczeniem socjalnym załatwia się w tutejszym zakładzie ubezpieczeń społecznych KELA.

Ze stron internetowych KELA http://www.kela.fi/ > In English > Forms można wydrukować wnioski o przyznanie pomocy.

Przy ubieganiu się o zasiłek dla bezrobotnych zasada jest taka, ze wniosek należy złożyć możliwie jak najszybciej po ustaniu stosunku pracy.