Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSłowo wstępne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Łukasz Chrzanowski | 2015-12-25 13:46:40
finlandia, finland

Polsko-fińska współpraca gospodarcza rozwija się pomyślnie. Świadczą o tym rosnące obroty handlowe, napływ nowych fińskich inwestycji, wzrost zatrudnienia pracowników polskich w Finlandii, współpraca regionalna obejmująca w znacznie większym stopniu również sferę gospodarki czy wreszcie wzrost zainteresowania Finów wyjazdami turystycznymi do Polski.

Szanowni Państwo,

Polsko-fińska współpraca gospodarcza rozwija się pomyślnie. Świadczą o tym rosnące obroty handlowe, napływ nowych fińskich inwestycji, wzrost zatrudnienia pracowników polskich w Finlandii, współpraca regionalna obejmująca w znacznie większym stopniu również sferę gospodarki czy wreszcie wzrost zainteresowania Finów wyjazdami turystycznymi do Polski.

Najbardziej jednak cieszy coraz większa aktywność eksportowa małych i średnich firm, które oddziałują na zmianę struktury polskiego eksportu do Finlandii. Już obecnie więcej sprzedajemy tu produktów z branż maszynowej i metalowej niż węgla energetycznego i koksu, które od dziesiątek lat były główną pozycją naszego eksportu na rynek fiński. Jednak ciągle istnieje nierównowaga obrotów z ujemnym saldem po stronie Polski, dlatego też chcemy zainteresować Państwa Finlandią jako krajem, którym warto zainteresować się planując działalność eksportową. Finlandia to stabilny, pozbawiony barier biurokratycznych i nie odkryty jeszcze rynek zbytu dla polskich towarów i usług. Podejmowanie wspólnych przedsięwzięć z solidnymi i uczciwymi partnerami fińskimi będzie szansą rozwoju dla wielu polskich firm. Warto pamiętać, iż gospodarkę fińską cechuje stabilność, żywotność i nowoczesność, wielostronne i silne powiązania z rynkiem światowym, a także niezmiennie wysoka pozycja w rankingach konkurencyjności.

Przygotowując przewodnik mieliśmy na uwadze potrzeby Państwa zarówno w zakresie informacji o specyfice tutejszego rynku jak i o jego niszach eksportowych. Opieraliśmy się na materiałach fińskich instytucji publicznych i firm prowadzących interesy z Polską, a także na własnym doświadczeniu i wiedzy. Intencją naszą jest przekonanie Państwa, że mały rynek kraju, który zamieszkuje niewiele ponad 5 mln ludzi, może być również interesujący i warto poświęcić trochę środków na promocję swojej oferty eksportowej. W tym celu przytoczyliśmy niektóre dane statystyczne dotyczące specyfiki fińskiej gospodarki i handlu zagranicznego.

Z oczywistych względów w przewodniku prezentujemy wybrane, naszym zdaniem, najbardziej potrzebne polskim przedsiębiorcom zagadnienia. Znajdziecie w nim Państwo również informacje nt. organizowanych przez WPHiI w najbliższym czasie imprez promocyjnych. Zachęcamy do udziału w tych przedsięwzięciach.

Jednocześnie informujemy, iż niniejsza publikacja ma charakter wyłącznie informacyjny i prezentuje jedynie wybrane zagadnienia z danej dziedziny. Każdorazowo przed podjęciem decyzji należy sprawdzić aktualny stan prawny. Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Helsinkach nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji i działań podjętych na podstawie zawartych informacji.

Prawa autorskie zastrzeżone. Treść niniejszej publikacji można wykorzystywać (kopiować,przechowywać i drukować) jedynie w celach niekomercyjnych. Kopiując treść Przewodnika po rynku należy każdorazowo podawać źródło tj. WPHI Helsinki. Wszelkie komercyjne wykorzystanie w części lub w całości materiałów zawartych w tym opracowaniu wymaga zgody WPHiI Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Helsinkach.