Podatek VAT na usługi budowlane
Począwszy od 1 kwietnia 2011 roku zmianie ulega sposób naliczania podatku VAT na usługi budowlane. Od tej daty dla niektórych z usług budowlanych będzie miał zastosowanie tzw. mechanizm reverse charge, co oznacza, że dla niektórych usług budowlanych obowiązek zapłaty podatku VAT będzie spoczywał na kupującym, a nie jak dotychczas na sprzedawcy usługi.
Dodał : Łukasz Chrzanowski | 25.12.2015
Finlandia,Finland
1. Wielkość rynku mieszkaniowego w Finlandii
Liczba mieszkań w Finlandii przekracza obecnie 2,7 milionów. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny Finlandii wynika, że pod koniec 2008 roku łączna liczba mieszkań wynosiła 2 768 000. Od roku 1990 liczba mieszkań wzrosła o 558 000, co oznacza roczny wzrost średnio o 31 000 mieszkań. Jeszcze w latach 90. rocznie oddawano do użytku ok. 37 000 mieszkań, natomiast w ostatnim dziesięcioleciu ilość mieszkań oddawanych do użytku zmalała.
Dodał : Łukasz Chrzanowski | 25.12.2015
Finlandia,Finland
Internetowy system informacji prawnej Finlex znajduje się pod adresem http://www.finlex.fi/. Baza zawiera opisy aktów prawnych oraz ujednolicone teksty ustaw często z przekładami na język angielski.
Dodał : Łukasz Chrzanowski | 25.12.2015
Finlandia,Finland
Ustawodawstwo fińskie zasadniczo nie przewiduje ograniczeń w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Pewne ograniczenia dotyczą jedynie nieruchomości o charakterze wypoczynkowym i rekreacyjnym oraz położonych w rejonie przygranicznym. Cudzoziemcy - zarówno osoby fizyczne jak i prawne, a także fińskie osoby prawne kontrolowane przez podmioty zagraniczne - którzy chcą nabyć taką nieruchomość, muszą uzyskać zezwolenie terytorialnego Ośrodka Ochrony Środowiska Prowincji. Ograniczenia te nie odnoszą się do pozostałych nieruchomości.
Dodał : Łukasz Chrzanowski | 25.12.2015
Finlandia,Finland
Rejestr Handlowy podmiotów gospodarczych prowadzi Urząd Patentów i Rejestracji. Na stronach http://www.virre.fi można uzyskać informacje czy firma rzeczywiście została zarejestrowana Finlandii. Są to jedynie dane rejestrowe.
Dodał : Łukasz Chrzanowski | 25.12.2015
Finlandia,Finland
Informacje o organizowanych targach i wystawach, centrach wystawienniczych i działalności promocyjnej w 2017 r.
Dodał : Maciej Czerniakiewicz | 11.01.2017
Finlandia,Finland
W Finlandii nie ma obowiązku zawierania umów - kontraktów, ale w interesie obu partnerów jest zawieranie pisemnej umowy - kontraktu. Firmy fińskie na ogół regulują swoje należności w terminie, ale WPHiI Helsinki miał do czynienia z kilkoma przypadkami niesolidnych partnerów fińskich. Dochodzenie swoich praw bez umowy określającej dokładnie np. warunki dostawy i płatności jest utrudnione. Warunki dostawy są sprawą umowną zależną od obu stron. Przy zawieraniu większych umów zalecany jest kontakt z prawnikiem. Fińska Federacja Przemysłu Technologicznego sprzedaje Warunki dostaw w różnych dziedzinach, mające na celu pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom w zawarciu kontraktu i stanowiące oczywiście jedną z alternatyw dla zainteresowanych stron.
Dodał : Łukasz Chrzanowski | 25.12.2015
Finlandia,Finland
SOLVIT jest systemem nieformalnego rozwiązywania problemów transgranicznych, na jakie napotykają uczestnicy Rynku Wewnętrznego, a wynikających z nieprawidłowego stosowania prawa wspólnotowego przez organy administracji publicznej w Państwach Członkowskich (jak również w Islandii, Lichtenstein, Norwegii). Jeśli uznasz, że w wyniku niezgodnego z regułami Rynku Wewnętrznego działania administracji jednego z Państw Członkowskich, zanegowano Twoje prawo do osiedlenia się, podjęcia nauki, pracy czy prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium jednego z Państw Unii Europejskiej, skontaktuj się z Centrum Koordynacyjnym SOLVIT, Departament Stosunków Europejskich i Wielostronnych MGiP adres emailowy mailto:solvit@mg.gov.pl
Dodał : Łukasz Chrzanowski | 25.12.2015
Finlandia,Finland
Przedsiębiorstwo zagraniczne spoza obszaru EOG, przy rejestracji oddziału lub przedstawicielstwa na terenie Finlandii musi posiadać specjalne zezwolenie Urzędu ds. Patentów i Rejestracji na prowadzenie działalności. Wszystkie dokumenty zgłoszeniowe składane są w języku fińskim lub szwedzkim, a załączone wymagane dokumenty np. założycielskie winny być uwierzytelnionym tłumaczeniem na język fiński lub szwedzki.
Dodał : Łukasz Chrzanowski | 25.12.2015
Finlandia,Finland
1. Zatrudnienie za pośrednictwem EURES
Osoby zainteresowane podjęciem pracy w Finlandii mogą skorzystać z bezpłatnych usług pośrednictwa pracy oferowanych przez sieć EURES. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie http://www.eures.praca.gov.pl/ lub poprzez bezpośredni kontakt z doradcą EURES w Polsce we właściwym urzędzie pracy.
Dodał : Łukasz Chrzanowski | 25.12.2015
Finlandia,Finland
Obywatel Polski może swobodnie prowadzić indywidualną działalność gospodarczą w Finlandii pod warunkiem, że zarejestruje swoją działalność u odpowiednich władz, tj.
Dodał : Łukasz Chrzanowski | 25.12.2015
Finlandia,Finland
Bank Finlandii jest centralnym bankiem Finlandii, członkiem Europejskiego Systemu Banków Centralnych oraz Eurosystemu, zrzeszającego państwa, które wprowadziły wspólną walutę euro. Strategie Banku Finlandii uwzględniają cele narodowe jak i cele Eurosystemu. Wśród nich do najważniejszych należy stabilizacja cen w strefie euro. Aby osiągnąć ten cel, Bank Finlandii uczestniczy w przygotowywaniu i podejmowaniu decyzji dotyczących polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego jak również w implementacji tych postanowień na gruncie narodowym. Bank Finlandii jest także odpowiedzialny za monitorowanie rynków finansowych, przygotowywanie statystyk, operacje bankowe, podaż pieniądza i zapobieganie kryzysów finansowych.
Dodał : Łukasz Chrzanowski | 25.12.2015
Finlandia,Finland
W Finlandii istnieje rozbudowany system ochrony własności intelektualnej i przemysłowej, który regulowany jest przez Urząd Patentów i Rejestracji http://www.prh.fi/en.html i specjalne akty prawne. Prawa własności intelektualnej dzielą się na prawa autorskie i na prawa własności przemysłowej. Do tych ostatnich należą: patenty, wzory użytkowe, znaki towarowe, nazwy handlowe, ochrona przeciwko nieuczciwym praktykom w biznesie i inne węższe kategorie. Większość praw własności intelektualnej regulowana jest na szczeblu międzynarodowym. Regulacje prawne na szczeblu krajowym zawarte są w następujących aktach prawnych:
Dodał : Łukasz Chrzanowski | 25.12.2015
Finlandia,Finland
Firmy zagraniczne mogą otrzymać takie samo wsparcie ze środków publicznych do jakiego uprawnione są firmy fińskie. Wsparcie może zostać udzielone w formie grantów, pożyczek, ulg podatkowych, udziału w kapitale akcyjnym, poręczeń i gwarancji lub szkoleń pracowników.
Dodał : Łukasz Chrzanowski | 25.12.2015
Finlandia,Finland
Kwestia zamówień publicznych i towarzyszących regulacji prawnych należy do kompetencji Ministerstwa Spraw Gospodarczych i Zatrudnienia i regulowana jest przez Ustawę o Zamówieniach Publicznych. Do obowiązków Ministerstwa należy między innymi udział w procesie decyzyjnym dotyczącym zamówień publicznych w organach Unii Europejskiej i WTO.
Dodał : Magdalena Półtorak | 16.01.2017
Finlandia,Finland, zamówienia publiczne, przetargi
Według Ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej (Laki elinkeinon harjoittamisen oikeudesta) z dnia 27.9.1919/122 z późn. zmianami, działalność gospodarczą określoną postanowieniami ustawy prowadzić mogą następujące podmioty:
Dodał : Łukasz Chrzanowski | 25.12.2015
Finlandia,Finland
ASD Systems - Producent automatów wydających.
Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA
2021-02-16
Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI
Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę
SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa
2021-02-12
Dodał: Karol Wójcik
Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę