Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSystem wspierania innowacyjności w Finlandii wraz z przykładami dobrych praktyk

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Kubel-Grabau | 2016-03-08 11:33:25
analiza, wspieranie innowacyjności, finlandia, dobre praktyki

Informacje zawarte w niniejszym opracowaniu mają na celu przybliżyć polskim handlowcom i inwestorom realia gospodarcze dotyczące fińskiej innowacyjności, ułatwić podejmowanie decyzji w zakresie wzajemnej wymiany handlowej i współpracy gospodarczej

1p

 

Od kryzysu gospodarczego w latach 1992 – 1993, Finowie systematycznie dokonywali transformacji swojej gospodarki, kładąc szczególny nacisk na wiedzę oraz wysokie umiejętności swoich obywateli. Duża ilość środków kierowanych na rozwój nauki doprowadziła do powstania wielu innowacyjnych firm wykorzystujących nowoczesne technologie i najnowszą myśl naukowo-techniczną. W ten sposób powstała m.in. flagowa fińska firma NOKIA.

Innowacyjność w Finlandii obejmuje szereg praktycznych zastosowań wynikających z wiedzy i umiejętności. Dotyczy to głównie produktu, procesów technicznych i technologicznych związanych z jego wytworzeniem.

W tematykę tą wpisują się także m.in. różnego rodzaju usługi eksperckie, w tym nowe modele operacyjne firm (nowe metody pracy, organizacji i zarządzania), sieci łańcucha wartości i projekty związane z nowymi markami.

Innowacyjność oparta na wiedzy i kompetencjach ma pomóc w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej i wsparcia gospodarki narodowej dla zapewnienia krajowi dobrobytu poprzez stały wzrost gospodarczy. To także szansa rozwoju i korzyści w dziedzinie ekonomii, biznesu, kultury, zdrowia i nauk społecznych.

Obecnie Polska i Finlandia stoją przed szansą dalszego rozwoju wzajemnych relacji w dwustronnych stosunkach gospodarczych i wymianie handlowej, zwłaszcza w nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2014 – 2020.

 

Zapraszamy do lektury opracowania wykonanego przez WPHI w Helsinkach
Pliki do pobrania

SYSTEM WSPIERANIA INNOWACYJNOŚCI W FINLANDII WRAZ Z PRZKŁADAMI DOBRYCH PRAKTYK
pdf | 7.24 MB
Pobierz