Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzas na zamówienia publiczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Magdalena Półtorak | 2017-01-16 14:43:52
finlandia, zamówienia publiczne, przetargi

Zamówienia publiczne i towarzyszące im regulacje prawne w Finlandii leżą w gestii Ministerstwa Spraw Gospodarczych i Zatrudnienia; reguluje je ustawa o zamówieniach publicznych.

 

 

Z kolei fińskie Ministerstwo Finansów odpowiada za ogólne wytyczne dotyczące zamówień publicznych i działa w zgodzie z ustawą budżetową. Ministerstwo decyduje również, które z zamówień stanie się przedmiotem centralnego procesu przetargowego. Ministerstwo Obrony odpowiada za zamówienia związane ze sferą obronności.

Hansel Ltd odpowiada za organizację przetargów, sporządzanie umów dotyczących zamówień publicznych w imieniu władz rządowych, a także udzielanie porad eksperckich. Hansel jest instytucją państwową i działa pod kierownictwem Ministerstwa Finansów.

Sprawy dotyczące zamówień publicznych są rozpatrywane przez Sąd Rynkowy. Organem odwoławczym jest Naczelny Sąd Administracyjny.

W Finlandii instytucje składające zamówienia publiczne mają obowiązek ich publikacji w systemie HILMA. Za jego utrzymanie i zarządzanie odpowiada Ministerstwo Spraw Gospodarczych i Zatrudnienia. Firmy mogą korzystać z HILMA, by uzyskać aktualne informacje na temat zamówień publicznych. Zgodnie z ustawodawstwem krajowym kopie ogłoszeń przetargowych muszą być również wysłane do Ministerstwa Spraw Gospodarczych i Zatrudnienia.

Ciałem doradczym dla instytucji publicznych i firm uczestniczących w przetargach jest The Public Procurement Advisory Unit. Organ ten utrzymywany jest przez Stowarzyszenie Fińskich Lokalnych i Regionalnych Władz wspólnie z Ministerstwem Spraw Gospodarczych i Zatrudnienia. Usługi są świadczone bezpłatnie za pośrednictwem strony internetowej.

 

 

 

Prawo dotyczące zamówień publicznych w Finlandii zawarte jest w następujących ustawach:

  • Ustawa o Zamówieniach Publicznych (348/2007)
  • Ustawa o Zamówieniach Publicznych dotyczących dostaw wody, energii, usług transportowych i pocztowych (349/2007)
  • Dekret Rządowy w sprawie Zamówień Publicznych

 

  Ważne linki

HILMA:(http://www.hankintailmoitukset.fi/fi/

Szczegółowe informacje na temat zamówień publicznych można odnaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Gospodarczych i Zatrudnienia http://www.tem.fi/index.phtml?l=en&s=102

The Public Procurement Advisory Unit: www.hankinnat.fi

UWAGA: W dniu 1 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe akty prawne regulujące kwestie zamówień publicznych w Finlandii. Ze względu na brak publikacji i oficjalnych tłumaczeń tych aktów, pełna informacja dotycząca nowych ustaw zostanie opublikowana w portalu w terminie późniejszym.