Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRejestracja firmy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-10 13:27:56
finlandia, prawo, rejestracja

Wybór formy rejestracji w Finlandii jest ważny z punktu widzenia systemu podatkowego, kwestii odpowiedzialności osobistej czy prawa zarządzania funduszami przedsiębiorstwa.

 

 

W pewnych obszarach, np. usługi finansowe, wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej jest ograniczony. Przedsiębiorstwa oraz spółdzielnie, a także prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, muszą zarejestrować się w Fińskim Rejestrze Handlowym. Zawiera on podstawowe informacje o firmach oraz o ich rocznych raportach finansowych. Rejestr zajmuje się również obsługą fińskich wpisów w europejskim rejestrze przedsiębiorstw (European Business Register), który zbiera informację o przedsiębiorstwach w całej Europie.

Rejestr Handlowy jest przechowywany w Helsinkach, ale dokumenty rejestracyjne mogą zostać dostarczone również do:

  • lokalnych magistratów (maistraatti)
  • Centrów Rozwoju Gospodarczego, Transportu i Środowiska (Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus)
  • lokalnych urzędów podatkowych (verovirasto)

Wniosek rejestracyjny jest składany na formularzu zgłoszeniowym i wykorzystywany przez Rejestr Handlowy oraz władze podatkowe. Osobno prowadzony rejestr podatku VAT. Rejestr Handlowy weryfikuje, czy zgłoszona nazwa handlowa nie narusza istniejącej już nazwy lub znaków towarowych. Rejestracja jest płatna.