Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJeśli chcesz pracować w Finlandii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-10 13:41:44
finlandia, praca, świadczenia socjalne, zawody

Wiele praw pracowniczych jest w Finlandii regulowanych prawnie. Interpretacja przepisów prawa pracy i umów o pracę jest zazwyczaj rozstrzygana na korzyść pracownika.

 

 

Jednak nie dotyczy to wszystkich pracowników. Dyrektorzy zarządzający spółek akcyjnych z ograniczoną odpowiedzialnością są zazwyczaj z niej wyłączeni. Niektóre przepisy zawierają wykluczenia szczegółowe, takie jak wykluczenia niektórych kierowników wyższego szczebla z ochrony gwarantowanej przez ustawę o czasie pracy.

Ustawa o umowach o pracę zakazuje dyskryminacji pracowników. Pracodawca ma obowiązek traktować wszystkich na równo. Zakaz dyskryminacji obowiązuje również w podczas rekrutacji.

Pracodawcy nie mogą też dyskryminować pracowników zatrudnionych na czas określony lub w niepełnym wymiarze. Pracodawcy, którzy nie stosują tych zasad, muszą się liczyć z sankcjami. Pracownik, który stał się ofiarą dyskryminacji, może domagać się odszkodowania i rekompensaty z tego tytułu.

Umowa o pracę może być zawarta w dowolnej formie. Gdy ma formę ustną, pracodawca musi w ciągu pierwszego okresu, za który należne jest wynagrodzenie, dostarczyć pracownikowi pisemne oświadczenie określające przynajmniej istotne warunki zatrudnienia. To sama zasada obowiązuje, gdy kontrakt nie podaje informacji dotyczących któregoś z istotnych warunków zatrudnienia, np. miejsca działalności pracodawcy czy daty rozpoczęcia pracy lub głównych obowiązków pracownika.

 

 

Maksymalny normalny czas pracy może wynosić nie więcej niż 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu. Może być on skrócony w ramach układów zbiorowych pracy lub indywidualnych umów o pracę, np. do 37,5 godzin/tydzień. Istnieją również inne możliwości organizacji czasu pracy, np. elastyczny czas pracy.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Szkolenia BHP Wrocław

Przeprowadzenie w przedsiębiorstwie szkoleń BHP, zarówno dla pracowników nowych, jak i tych z dłu...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Kraków

Na każdym pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i zgodnych z wszelki...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Szkolenia BHP Katowice

Każdy pracodawca, zgodnie z Kodeksem Pracy, jest zobowiązany do zorganizowania wstępnych i okreso...
Polska - Łódź 2021-06-18 Dodał: Firma Alerta Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert