Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZobowiązania branży budowlanej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-10 13:38:25
finlandia, podatek, budownictwo

W lipcu 2014 r. wszedł w życie system miesięcznych sprawozdań dotyczących wykonywanych robót budowlanych oraz osób zatrudnionych przy wspólnych pracach na placu budowy w Finlandii.

 

 

Nowe przepisy oznaczają dla firm i jednoosobowych podmiotów gospodarczych zamawiających usługi budowlane obowiązek przedłożenia administracji podatkowej miesięcznego sprawozdania ze złożonych zamówień. Jednocześnie główny wykonawca musi przedłożyć zestawienie obejmujące listę osób pracujących na placu budowy.

Dane przekazywane są w formie elektronicznej, umożliwiając monitoring informacji w czasie rzeczywistym. Obowiązek sprawozdawczy ciąży na przedsiębiorstwach zamawiających roboty budowlane, podmiotach i firmach jednoosobowych. Podmiotem zamawiającym prace budowlane jest kontrahent głównego wykonawcy lub podwykonawcy, dokonujący u niego zakupu prac budowlanych. Obowiązek dostarczenia informacji spoczywa zawsze na inwestorze i dotyczy prac zakontraktowanych przez niego.

Zamawiający przedkłada sprawozdanie na temat robót przez niego zakontraktowanych. Informacje dotyczące zatrudnionych pracowników przedkłada główny wykonawca robót. Główny wykonawca przekazuje informacje dotyczące własnych i pracowników innych podwykonawców zatrudnionych na terenie budowy. Każdy z kontrahentów zobowiązany jest do przedłożenia głównemu wykonawcy listy zatrudnionych przez niego osób. Głównym kontrahentem jest zwykle główny wykonawca lub sprawujący kontrolę pracodawca, lub w przypadku braku takiej kontroli - sam inwestor.

 

 

 

W przypadku osób prywatnych i gospodarstw domowych, nowe zobowiązania nakładają obowiązek przedłożenia administracji podatkowej sprawozdania zawierającego informacje dotyczące:

  • firm wykonujących roboty
  • wypłaconych im należności
  • zatrudnionych osób i ich wynagrodzeń przed końcowym odbiorem robót i przekazaniem obiektu do użytku.

Obowiązek sprawozdawczy wobec gospodarstw domowych dotyczy jedynie robót, na które wymagane jest zezwolenie. W większości przypadków gospodarstwa domowe zgłaszają informacje tylko raz, w formie formularza elektronicznego lub papierowego.

Potwierdzeniem złożenia sprawozdania jest zaświadczenie wystawione gospodarstwu domowemu przez administrację podatkową. Zaświadczenie przedstawia się inspektorowi nadzoru budowlanego w momencie dokonania odbioru.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Zdecydowanie najtańsze w naszej ofercie, ale równie dobre torby papierowe z nadrukiem graficznym ...
Polska - ŻARY 2019-10-08 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Smycze reklamowe

Są pomocne w przechowywaniu pod ręką kluczy, pendrive’ów czy telefonów, ponadto pozwalają rozpozn...
Polska - ŻARY 2019-09-24 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert